Věkové kategorie a zařazení do skupiny

Pokud váháte, kterou skupinu si vybrat, snad Vám pomohou následující řádky. 

Malý kojenec - dítě ve věku cca do pěti měsíců. Těmto dětem můžeme nabídnout individuální kurz ve vaně. Instruktorka dorazí za klienty, miminko plave ve vlastní vaně doma. Tento kurz je vhodné plánovat tak, aby skončil kolem šestého měsíce. Po půl roce je pro většinu dětí vana malá a děti pro rodiče příliš těžké. Po šestém měsíci věku je vaničkování vhodné pro děti nedonošené nebo zpožděné ve vývoji. 

Kojenec - dítě ve věku od narození do jednoho roku. Do bazénu je možné jít po pátém měsíci. V kojeneckém věku lze stihnout obvykle jeden kurz. Během druhého kurzu se většina dětí minimálně přiblíží věku jednoho roku. Pokud máte za sebou kurz pro kojence a nebo je dítěti již rok, vyberte si malá batolata. Kojencům doporučujeme bazén v Jedličkově ústavu, na Václavském náměstí a v Kolíně. Naopak skupiny pro kojence nesměrujeme na bazén Panorama, kde není možnost upravit teplotu vody tak, aby byla pro miminka oprtimální. 

Malé batole - dítě ve věku jeden až dva roky. Některé skupiny pro děti v tomto věku jsou popsány jako pokročilá malá batolata nebo velmi pokročilá malá batolata. V tomto případě jde o skupiny, v nichž jsou děti, které plavou již delší čas a mají už hodně velké pokroky. Většina začátečníků v tomto věku se zařazuje do věkově přiměřené skupiny. Pokročilost bývá až druhým faktorem. Batole začátečník se v mnohém brzy dorovná. Skupiny pro malá batolata máme na všech bazénech.

Velké batole - dítě ve věku dva až tři roky. V některých skupinách dochází postupnému osamostaňování. Rodiče s jsou ve vodě s dětmi a aktivity jsou směrovány k tomu, aby děti postupně zvládaly jednotlivé činnosti s různou mírou dopomoci. 

Malí předškoláci - děti ve věku cca od tří let. V hlubokém bazénu (Vyšehrad, Václavské náměstí a velký bazén v Kolíně) plavou s rodiči, postupně si zvykají na samostatnost. V mělkém bazénu (Kolín) mohou plavat bez rodičů. Podmínkou je alespoň částečná ochota dítěte ke spolupráci. V kurzech pro malé předškoláky se kromě plavání učí zásady bezpečnosti, všeobecná obratnost, hry. Používáme plavecké pomůcky. Pro samostatné malé předškoláky na hlubokém bazénu máme kurz v pondělí odpoledne v Panoramě av sobotu dopoledne na Vyšehradě. Všechny potřebné plavecké pomůcky pro tuto věkovou kategorii máme na bazénu k dispozici. Podle potřeby děti dostanou plavecký pás.

Velcí předškoláci - děti ve věku cca od pěti let. Většinou plavou bez dopomoci rodičů, k dispozici jsou plavecké pomůcky. Důraz na splývání, plavecké dýchání, orientaci a bezpečnost.  

Plavci - děti, které zvládají plavání bez pomoci. Učí se plavecké styly. 

Pokud stále váháte s výběrem vhodné skupiny, uveďte to do poznámky v přihlášce. Nebo do mailu. Systém vyplněnou přihlášku odesílá nejdřív administrátorovi, aby posoudil vhodnost výběru. Administrátor potvrdí přihlášku s ohledem na správnost výběru a aktuální kapacitu (obsazenost) skupiny